Знаки безпеки
Одним із ефективних способів захисту працівників, а також інших осіб, які перебувають на об’єкті, є знаки безпеки з охорони праці. Їх наявність обов’язкова не лише на виробництві, а й в офісах, торгових центрах, різноманітних громадських просторах тощо. Роботодавці зобов’язані використовувати плакати / стенди / наліпки / знаки задля підтримання безпеки під час виконання роботи їхніми підлеглими, уникнення випадків надзвичайних ситуацій, забезпечення виконання правильних дій у разі надання екстреної домедичної допомоги та багато іншого.
Питання використання знаків безпеки з ОП як одного із засобів колективного захисту регулюються прийнятими Мінімальними вимогами до забезпечення знаками безпеки та здоров’я на роботі, затвердженими наказом Мінекономіки України від 09.03.2023 р. № 1268 (далі – Мінімальні вимоги).
Дія Мінімальних вимог поширюється на знаки з охорони праці, якими за допомогою вказівних знаків, кольорів, світлових знаків або звукових сигналів, вербального спілкування або сигналів, поданих за допомогою рук, установлюється заборона щодо вчинення небезпечних дій або дій, що можуть спричинити небезпеку, або дається вказівка щодо здійснення заходів безпеки та здоров’я або попередження про наявність ризику чи небезпеки, або зобов’язання до виконання певних дій для забезпечення безпеки та здоров’я працівників на роботі.
Кожен роботодавець або відповідальний за охорону праці на підприємстві або в організації повинен:
1. Визначити види та небезпечність проведення робіт в приміщеннях на робочому об'єкті і в інших місцях, а також походження небезпеки.
2. Визначити та позначити небезпечні місця і можливі небезпечні ситуації знаками безпеки і сигнальним маркуванням.
3. Підібрати відповідні знаки безпеки і, якщо потрібно, зробити додаткові пояснюючі написи.
4. Визначити розміри, види і виконання знаків безпеки та сигнального маркування.
5. Окреслити знаками безпеки місця розміщення засобів особистої безпеки під час виникнення пожежі, аварії або іншої надзвичайної ситуації.
Вплив знаків безпеки на людей ґрунтується на властивості людської пам'яті запам'ятовувати і виділяти яскраві графічні об'єкти. Оскільки в стресових ситуаціях у людини немає часу на обдумування своїх дій, знаки безпеки лаконічно і виразно підказують правила поведінки в певній ситуації.
Привертаючи увагу і сповіщаючи про певну небезпеку, знаки в той же час не повинні відволікати увагу людини від інших дій.
Широке поширення на травмонебезпечних об'єктах отримали комбіновані знаки безпеки з охорони праці. Комбіновані знаки зазвичай бувають прямокутної форми і включають в себе одночасно основний знак безпеки і додатковий - із написом. Прикладами комбінованих знаків можуть бути такі як «Прохід заборонено», «Не вмикати», «Небезпечно. Отруйні речовини » і т.п.
Крім знаків, існують ще й плакати з промислової безпеки, які більш детально, ніж знаки роз'яснюють порядок дій в небезпечних ситуаціях, правила проведення окремих видів робіт. Від знаків вони відрізняються наявністю більш докладної інформації, поетапним описом порядку дій в критичних ситуаціях, великим розміром і більш детальним графічним зображенням. Наприклад, плакати з техніки безпеки в електроустановках крім заклику до уваги містять і повний опис дій людей при експлуатації, ремонті і обслуговуванні електрообладнання.